O bederní páteři aneb Když toho máme na bedrech příliš

26.11. 2020

Co musíte o bederní páteři vědět

Bederní páteř je jako základna, která nese celou váhu těla. Bohužel je ale také důvodem k nejčastějším návštěvám lékaře. Bolestí bederní páteře trpí mnoho lidí, zejména dospělých. Ráda bych vám ujasnila, jak k bolesti bederní páteře dochází.

Mezi tvrdšími těly obratlů se nacházejí měkčí ploténky, které při pohybu fungují jako tlumící polštářky. Abych funkčnost bederní páteře lidem vysvětlila, přirovnávám ji k polštářku v posteli. Když si hezky natřesete polštář a pak do něho skočíte, padáte do měkkého. Pokud ho ale necháte pořád ležet a opět ho nenatřesete, peří vám slehne a vy do něj pěkně tvrdě narazíte.

Něco podobného se děje i s našimi plotýnkami. U správně koordinovaného pohybu dochází každým krokem k trakci a kompresi. Tvrdší těla obratlů se k sobě mírně přibližují a zase oddalují. Tímto pohybem plotýnky nabírají tekutinu z okolí a regenerují. Sedavý způsob života, nebo špatný pohyb dělají přesný opak. Dochází jen ke kompresi, ploténky se pouze stlačují a snižují objem tekutiny. Nesprávným pohybem dochází k degeneraci plotýnek a postupně celé páteře.

Jak bederní páteři ubližujeme

Je důležité sdělit, že správný pohyb máme vrozený, ale někdy přijde období, kdy z nějakého důvodu sedíme podstatně více, než je zdrávo. Příčinou může být zranění, ale také sedavá práce, v které se nám příliš časté sezení nevyhne. Pohybové vzorce těla se změní a my pak chodíme, jako kdybychom seděli.

Když se po nějaké době sezení a špatného pohybu rozhodneme jít například běhat, tento přirozený pohyb už tak léčebným není. Přes bederní oblast přenášíme pohyb z dolních končetin do celého těla. Pří špatně koordinovaném pohybu každé další cvičení či sport celou situaci jen zhoršují.

Jak z toho ven?

V první řadě je třeba opravit pohybové stereotypy a potom můžeme vyrazit sportovat. Oprava špatné koordinace těla a pohybu je nejen možná, ale zároveň dosažitelná velmi jednoduchými cviky, které je pouze třeba vykonávat správně a pravidelně. 

Během své fyzioterapeutické praxe a hledání toho nejlepšího směru jsem nakonec zakotvila u cvičení SM System a spirální stabilizace páteře. Cvičení, který vám nabízí velmi jednoduchý způsob, jak si od bolesti beder pomoci – kdykoliv se ozvou a nebo třeba i jednou provždy.

Velmi brzy pro vás spustím další video kurz, který naváže na můj první online program Skolióza. Bude věnován právě oblasti bederní páteře, která je zejména v dnešní „home office“ době vystavována zátěžové zkoušce. Už se moc těším, co na něj řeknete.

Renata

Pravidelné tipy nejen pro zdravá záda, výměnou za váš e-mail

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů.
Slibujeme, že je budeme chránit tak, jak nám zákon č. 110/2019 Sb. káže.