Renata Škrabalová

Pohybová terapeutka

Renata Škrabalová je pohybová terapeutka, instruktorka jógy, masérka a zakladatelka pražského centra Spiralyoga. Je specialistkou na zlepšování zdraví zad a páteře prostřednictvím kombinace jógy a spirální stabilizace páteře, SM SystémuDornovy metody

Dornova metoda

Dornova metoda je účinný způsob pomoci při bolestech zad a kloubů, který je zároveň jemný a bezpečný. Jde v podstatě o uvolňování svalů podél páteře, jehož výsledkem je navracení obratlů do správné polohy. Má dobré výsledky u skoliotického držení tělaposunutých obratlů, které bývají často příčinou výhřezu ploténky.

Posunuté obratle nejen často působí bolest, ale také negativně působí na jednotlivé orgány skrze skřípnuté nervy od páteře, čímž způsobují další zdravotní potíže. Dornova metoda je obzvlášť účinná při bolestech kyčlí, kolen, kotníků a ramen, kde se jednoduchým cvičením tyto klouby navrací do původní polohy.

Dornova metoda pracuje hlavně s usazováním kloubů. Kolem 70 % lidí má jednu nohu delší, často kvůli zvyku přehazování jedné nohy přes druhou nohu nebo přisedávání nohy. To se dá jednoduše vyřešit během krátké terapie, kdy se klouby stabilizují do správné polohy. Pro spoustu klientů je obrovským zažitkem si po terapii stoupnout zpátky na obě dvě nohy, které jsou najednou stejně dlouhé.

Dornovu metodu je dobré kombinovat s dalším cvičením, ať už jde o spirální stabilizaci nebo jógu.

SM System a spirální stabilizace páteře

Jedná se o systém cvičení, který vyvinul před třiceti lety MUDr. Richard Smíšek. Metoda je zaměřená na léčbu poruch páteře a hlavně na to, jak jim předcházet. Je vhodná zejména pro lidi s bolestmi, po operaci skoliózy, zvětšené bederní a krční lordózy a dalších odchylek, které brání funkci správného zapojení svalů. SM system vás naučí správně stát a chodit, což bohužel většina lidí, vrcholové sportovce nevyjímaje, neumí.

Spirální stabilizace obsahuje dvanáct základních cviků, které byly sestaveny tak, aby nám připomněly přirozené a vrozené pohybové vzorce, o které jsme v průbehu života přišli například přílišným či nesprávným sezením.

Při cvičení se používají speciání elastická lana, která si můžete zakoupit v centru Spiralyoga nebo společně s dalšími cvičebními pomůckami objednat online.

Cvičení s Renatou

Pohybová terapeutka Renata Škrabalová ve svých kurzech používá ověřený a ucelený systém cviků, který vychází z Iyengar jógy a využívá prvků spirální stabilizace páteře.

V pražském centru Spiralyoga vede skupinové kurzy cvičení, organizuje semináře, provozuje terapii Dornovou metodou+ a nabízí individuální konzultace.

Online kurzy s Renatou vám pomohou pečovat o zdraví svých zad a páteře pravidelně z klidu domova, ať již jste prošli některým z Renatiných kurzů, či s cvičením teprve začínáte.

 

Nabídka online kurzů

Pravidelné tipy nejen pro zdravá záda,
výměnou za váš e-mail

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů.
Slibujeme, že je budeme chránit tak, jak nám zákon č. 110/2019 Sb. káže. 

Renatin příběh

„Na dráhu pohybové terapeutky jsem se vydala ve svých 23 letech, kdy mi došlo, že všechny moje zdravotní problémy spojené s pohybem trvají už od dětství.

V sedmé třídě mi zjistili skoliózu, z tělocviku jsem měla dvojky až trojky a hrozila mi dvojka z chování, protože jsem z hodin tělocviku utíkala a měla neomluvené hodiny. Na střední škole se mé zdraví nezlepšovalo, skolióza se ještě trošku zhoršila a začaly mi i lehké bolesti v bedrech. V té době jsem si uvědomila, že než se cpát pravidelně brufeny, bude lepší zkusit tělo rozhýbat. Začala jsem postupně cvičit, chodit do posilovny a hrát squash, ale tímto asymetrickým pohybem jsem tělu moc nepomáhala.

Postupně jsem se skrze další typy cvičení dostala až k józe. Tenkrát poprvé jsem měla pocit, že to je cesta. Že jóga mému tělu pomůže a nebude mé tělesné zdraví zhoršovat, jako tomu bylo v posilovně nebo hraním squashe. Začala jsem se hlouběji zabývat pozadím jógy a tchai-ťi a vystudovala jsem religionistiku na filozofické fakultě se zaměřením na východní náboženství.

Postupně jsem začala jógu i učit a bavilo mě pracovat s ostatními lidmi. Všímala jsem si, že jsou lidé limitováni skoliózami stejně jako já. Udělala jsem si kurz masáží a postupně se dostala k Shiatsu masáži a Dornově metodě. Právě Dornova metoda mi dala základ toho, jak s tělem pracovat.

Od roku 2003 pracuji jako instruktorka jógy a masérka. Spíše než za jogína se však považuji za terapeuta, který využívá jógu, stejně jako další systémy a techniky, abych lidem pomohla vrátit se k dokonalému zdraví.“

Renata Škrabalová
pohybová terapeutka